Raportul… Edit – Lansarea

Ei gata, am ajuns în momentul ăla de oboseală de la neoboseală. Habar nu am dacă înţelegeţi. Mă rog, ar fi chiar culmea ţinând cont că nici eu nu pricep. Oricum, e o oboseală nasoală. Stările sunt mai multe. Nu, nu e neapărat vorba de somn, pentru că mie îmi e somn şi după ce mă trezesc. Asta e o stare de spirit. Altă treabă, altă mâncare de peşte. Dar, acum, nu o să vă povestesc eu cât îmi e de rău, că nu contează. Mie îmi e, mie îmi trece sau nu.
Voiam să spun că până marţi sunt într-o pauză. Oricum, după cum aţi văzut, lumea s-a cam înghesuit să plece. Ei, nu, voi fi aici să vă răspund nelămuririlor, dar nu mai pot să scriu. Adică pot, dar nu pentru blog, că am şi aşa prea multe de dus la bun sfârşit. M-am înhămat şi eu ca măgarul. Am prea multe şi le duc greu. Dar sunt căpoasă şi le duc. Am şi eu o frustrare. Anul ăsta am scris două cărţi: „Colecţionarul de vise”, care mi-a luat vreo două luni şi „Dincolo de oglindă”, culmea, a fost record: trei săptămâni. Mă rog, am pus atâta pasiune în ea, încât nu m-am putut opri. Prea bună cartea aia pentru mintea mea. Nici nu ştiu cum naiba de-a ieşit aşa mişto. Şi dacă zic eu, care sunt critică cu mine până dincolo, atunci chiar e bună.
Dar am o frustrare, după cum am spus. Pe lângă starea acută de oboseală. „Regina arkudă şi amuletele puterii”, adică cartea a treia din „Seria regală”, am început-o în acelaşi timp cu domnul colecţionar. Şi de atunci, am scris aşa, cât să fie scris. Cât să nu mă depărtez de personaje. Să rămân în contact cu ele. Acum, ca nebuna, am mai început două. Aia cu corbii – momentan nu ştiu ce titlu să-i dau – şi Horrorscop. Ei bine, nu e bine. Clar. Se înghesuie prea multe idei în capul meu şi s-ar putea ca regina arkudă să moară pe la două sute de pagini. Aşa că nu. M-am enervat. Până marţi o să mă dedic doar arkudei şi o să las puţin blogul şi corbii şi Iara şi Our şi alte bazaconii care îmi mai trec prin cap. Dacă scriu şapte sute de pagini în trei luni, fără stres. Atunci, încă o sută de pagini, căci mi-am propus mai puţine la arkudă, având mai multe de îndrugat la următoarea, pot să le termin în două săptămâni. Şi apoi, nu am chef să plec în concediu cu aceeaşi pată pe creier, că nu am terminat arkuda. Nu de alta, dar în loc de concediu, iar va fi sesiune de scris.
Gata, de data asta am hotărât. Eu scriu la arkudă. Scriu până marţi numai la ea pentru a-mi intra în ritm. Ştiu eu ce înseamnă ritmul la mine. Trebuie să mă reobijnuiesc cu fiecare personaj. Desigur, Our îmi e cel mai apropiat în momentul de faţă. Cam acelaşi caracter îl are şi în cartea asta. Şi da, e personaj principal, printre altele. Oricum, el dă gust romanului. Şi da, o să apară şi în partea a patra. N-am chef să-l omor. Am omorât la pitici de or să mă dea în judecată :lol:
Acum, dacă Cella o vrea, când termin arkuda, aş vrea să o citească ea prima. Dar, Cella, dacă o citeşti, vreau sfaturi serioase la ea. Nu de alta, dar Cella a citit primele două părţi şi ea, obiectiv, îşi poate da seama mai bine ca mine dacă trebuie ceva schimbat sau nu. Şi Cella, tot vreau casa ta :D Eventual, mă mut la tine. Mănânc mult, dar deh…, în schimb, nu vorbesc mult, nu mă mişc mult, nu fac gălăgie. Muzică ascult la căşti şi dorm puţin :D Ăsta ar putea fi un inconvenient, dar nu contează.
După, vine cel mai aprig critic al meu. De el îmi e frică, de aia îl şi las pe locul doi: Vania. Desigur, mai intâi trebuie să-i trimit primele două părţi. Altfel, omul, s-ar putea să îşi dea cu ceva în cap şi să nu priceapă nimic. Mă rog. Arkuda nu prea are legătură cam deloc cu primele două. Dar, ţinând cont că Beor, Min’yara şi Yas apar, Min’yara fiind chiar personaj principal, chiar ar fi greu să înţeleagă. Mai ales că nu prea dau explicaţii. Pentru că eu vreau să fie citite în ordine. DA?!
P. S: Nesuferita de Crina o fi ajuns pe plajă în Italia? :D Ce nu-mi plac elfii ăştia :lol:
EDIT LATER:
Daca tot nu sunt disponibila pana marti, va trimit la lansare. Desigur, pe timisoreni in special. Informatie preluata de pe Tritonic Blog. Enjoy! Eu zic sa nu o ratati. Ar fi pacat.

34 Răspunsuri la “Raportul… Edit – Lansarea”

  1. Marian S. Says:

    Mie imi spui de probleme la wordpress ? Sa vezi ce renunt eu la el, ca numai probleme am ! Fie revin la formula de dinainte (articole scrise de mine in html simplu, direct pe s-m.ro ) fie iau un cont gratuit la wordpress.
    Vad ca la tine se vad bine diacriticele.
    Tocmai voiam sa-i ofer Manei o lectura placuta pentru weekend, deloc horror:
    http://www.secarica.ro/html/s-uri_si_t-uri.html
    Ia sa vad eu: la tine ma blocheaza, ca am si un link ?

  2. Marian S. Says:

    Uite, vezi, nu m-a blocat ! Merlin e la datorie, slava lui !

  3. Oana Says:

    Nu e Merlin, e norocul :D Ii blocheaza pe multi la un singur link, cu toate ca e setat la patru. Mana oricum nu are timp sa lectureze acum, e la peste ;)

  4. Trexel Says:

    Oana, daca ti-e greu de ce nu ceri ajutor?

  5. sfinx667 Says:

    Frumoasa Oana, succes iti doresc, ma bazez pe tine sa te ocupi si de dragul de Gurn :)
    O duminica cum iti doresti, suficient de suficienta pentru tine… pe noi, nu ne lua mereu in serios, oricum bombanim, te citim, te iubim, dar, astia suntem, te-ai procopsit cu noi :) )
    Singura ta sansa e sa ne faci personaje si sa ne ucizi sau, in momentele de blajinitate, la gramada in temnite cu noi, numai lasa-l si pe Vania, ca-i bogat in damigene si ne da canoane cand o luam pe miristi ( sa nu-i zici ce zasai, nu de alta, dar am datorii la el si ma taie bucatele… )…
    Fii iubita si implinita drugarica !
    Sibilla

  6. Vania Says:

    1. O fi ajuns nesuferita de Elfă?
    2. Oare ce aduce?
    3. Trimite, trimite… (Ultima dată, a zis poştaşul că vine până sus. M-am bucurat, zicând că ai trimis cărţile! Era o recomndată de la Administraţia Financiară! Futu-i!).

  7. impricinatul de corn, adica eu insumi Says:

    scrie la arkudă, şi iar la arkudă, şi tot la arkudă! blogu’ poa’ să mai stea niţeluş…

  8. CELLA Says:

    sufletul,minte,inima sunt toate sub formă de braţe deschise
    casa,grădina,ce vrei tu şi … cînd veniţi ? :lol: :lol: :lol:

  9. Omu' Says:

    Credeam ca blogul tau nu-i ca unul oarecare, dar vad ca prezinta usoare semne de sincopa. Are si el o inima, un suflet. Trebuie sa-l intelegi.
    Eu te-am inteles. :D

  10. Garfield Says:

    salut… uite ca mai trec pe la tine (oricum trec mereu si incerc sa tin pasul citind ceea ce scrii-scrii mult rau :) ) am gasit cautand aiurea ceva interesant…. uita-te si tu, stiu ca tu ai legaturi cu subiectul… cine stie? :) )www.muzicasipoezie.ro

    in rest sper ca esti bine si ca ai un weekend linistit :)

  11. Oana Says:

    Trexel, cui sa cer ajutor? Cunosti tu vreun scenarist care s-ar putea baga? Sau vreun scriitor care ar putea scrie in locul meu? :D

    Sibilla, dar cine vrea sa scape de voi. Si apoi, personajele pe care le ucid, le ucid din prea multa dragoste :P

  12. Oana Says:

    Vania:
    1. A ajuns sigur, e deja neagra.

    2. Ne aduce tarana, uite, sa vezi tu de nu am dreptate.

    3. Ai avut noroc am mai gasit la mama un exemplar bun.

  13. Oana Says:

    Cella, de aterizat, tot vom ateriza intr-o zi sau voi ateriza. Dar nu stiu cand ;)

    Omu’, acum a murit Nicu? :D Eu sunt blogul, blogul e eu: succesuri :lol:

  14. Oana Says:

    Pisoi, interesant site. Eu trec mereu pe toate blogurile, dar sunt in pauza de comentarii, mi-am inghitit cuvintele :D

  15. Oana Says:

    Sebastian, cum fac, cum nu fac, ca era sa te uit. Scriu, scriu, de parca am de ales. Tot trebuie s-o termin, mai bine mai devreme, decat mai tarziu :D

  16. Pescarusul argintiu Says:

    Oana draga, treburile administrative programate sa le fac in cuib si in jurul lui, recunsoc ca m-au intarziat sa te citesc, dar vin cu forta din urma :)
    Daca esti obosita, de la neoboseala, probabil ca odihna nu ti-a fost destul de superactiva, dar presimt eu ca se va lasa cu un tsunami pe seara ;)
    Have a wonderful night and a pleasant evening ! :)

  17. sfinx667 Says:

    Doar zicem sa scapi de noi…vine vorba, pai nu suntem noi ai tai frumoasa Craiasa… cum sa ne lasam noi unii de altii… va sa zica, fa ce stii si ce vrei cu noi si din noi, dar te vrem zambitoare, musai si musai Imparateasa si, binecuvanteaza-ne cu intamplari minunate cum numai tu te pricepi..:)
    O seara senina si calde imbratisari de la zbuciumata sibilina :)

  18. Oana Says:

    Cora, cred ca ai avut gura aurita, mie noaptea imi vine o pofta de munca… mama :D

    Sibilla, pai stiu ca ziceai doar asa, pai cum altfel? :D

  19. Trexel Says:

    Oana, de mult vreau sa incep sa te citesc da… sper ca “vreau” sa ajunga la trecut cat de curand. daca vrei idei morbide si criminale pot sa te ajut si io sa-i ucizi cu gratie :D

  20. Oana Says:

    Trexel, sa inteleg ca nu sunt singura sadica de pe pamant? Hmm, ciudat :D
    Somn usor! Daca nu dorm, e posibil sa mor ;)

  21. sfinx667 Says:

    La nani frumoasa Craiasa…te vrem fresh si zglobie….somn lin si vise senine :)

  22. Ioana Says:

    Spor la scris! Zi, noapte, mai conteaza? Te asteapta Majestatea Sa Regina Arkuda :lol:

  23. georgescuradu Says:

    u surely have a bright mind my dear

  24. CELLA Says:

    O-A-N-A !!! :(
    am un sentiment ciudat,de grijă … n-am încredere-n arkude
    şi îmi lipseşte-o elfă înţeleaptă (la faza asta)
    bine că-i Vrăjitorul pe-aproape,gri verzi sunt urările mele
    să te încrezi şi să ai milă (la fazele războinice)
    calde salutări lui Our :D

  25. Marian S. Says:

    Si vezi cum scrii sh sau tz, fir-ar ele sa fie…

  26. Oana Says:

    Ioana, cred ca de maine ma las de scris :D

    Radu, asa zice si mama, dar pana acum nu s-a adeverit ;)

    Cella, nici eu n-am incredere in arkude, dar de data asta e altfel, Yas o ia razna, iar Vrajitori, in afara de Vania, nu avem in calatorie :lol:

    Marian S, nu le folosesc ;)

  27. CELLA Says:

    Tradu pentru encefale neexersate chestia aia de la primul răspuns
    ştiu că nu-i treaba mea şi nici curioasă, în afara bunului simţ, nu sunt dar …
    şi da , la dl.V. mă refeream şi eu , nici nu cunosc altă entitate care să-l concureze ( vorbeam cifrat,nu te-ai prins ;) )

  28. Oana Says:

    Cella, eu m-am prins, dar am dat-o pe fata, pai mai avem noi alta vrajitor? :D Restul imi e si mie greu sa traduc, lasa, termin arkuda si te lamuresti tu singura ;)

  29. Oana Says:

    Aaa, te refereai la raspunsul dat Ioanei, da, da, blonda. S-ar putea sa plec la mare :lol: Dar am zis sa nu va sochez :D

  30. CELLA Says:

    Sunt şocată în cel mai pozitiv punct !!!! :-P
    şi mă rog , în genunchi , să laşi laptopul închis în dulap
    şi să fie pustiu şi doar valuri şi nisip,nisip şi valuri … oriunde te-ai duce :D

  31. Oana Says:

    Ei, Cella, laptopul nu-l las, poate mai scriu un rand :lol: Multam, Multam, dar inca nu e sigur, ca daca nu gasim camere la hotelul nostru, stam acasa si privim pe fereastra :D

  32. Laura Says:

    Iacata-ma-s la raport si eu! :) Mai da frumos zici de starea asta de spirit care se numeste somn… si ce frumos merge mana in mana cu caldura asta care ma omoara si care nu ma lasa sa fac nimic…Dar acum am net, deci… la treaba! :)

  33. Oana Says:

    Pisoi, am zis eu ca nu imi place? Imi place, uneori :D

    Laura, traiesti. Ptiuu, stai sa scuip in san :lol:


Lasă un Răspuns